Terveisiä syyskuun 2011 Raamattu- ja virkistyspäiviltä

Vietimme Rovaniemellä aurinkoista Raamattu- ja virkistys viikonloppua 2.-4.9 2011. Saavuimme leiripaikkaan perjantaina klo 18:00.

Auringonlasku

Heti perjantai-iltana kokoonnuimme rukouksen ja Sanan hetkeen. Kuulimme terveisiä, sekä todistusta Herran teoista ja uskoontulosta. Esille myös nousi Raamatusta Joh. 12:35-36, jossa Jeesus kehoittaa meitä uskomaan valkeuteen ja vaeltamaan siinä: "Niin Jeesus sanoi heille: 'Vielä vähän aikaa valkeus on teidän keskuudessanne. Vaeltakaa, niin kauan kuin teillä valkeus on, ettei pimeys saisi teitä valtaansa. Joka pimeässä vaeltaa, se ei tiedä, mihin hän menee. Niin kauan kuin teillä valkeus on, uskokaa valkeuteen, että te valkeuden lapsiksi tulisitte.' Tämän Jeesus puhui ja meni pois ja kätkeytyi heiltä" (Joh. 12:35-36).

Leiripäivät avattiin Aamun sana- ja rukoushetkillä. Leirin 3 Raamattutuntia puhuttelivat läsnä olevia. Lauantai-iltana kokoonnuimme vielä Herran kohtaamisen iltahetkeen.

Raamatusta nousi mm. seuraavia aiheita leirin aikana:

  • Mitkä asiat voivat turmella suhteemme Herraan
  • Pelastuksen perusasiat

Uskon perustusta ja perusasioita käsiteltiin kahdessa Raamattutunnissa. Tutkimme tarkemmin mm. seuraavia aiheita: Miten voi pelastua? Mitä Jeesuksen ristinkuoleman kautta tapahtui synnille ja kuolemalle? Mitä parannus on? Havaitsimme myös, että Jumala huolehtii lapsistaan ja pelastus on varma.

  • Ymmärtäväisen miehen perustus

"Sentähden on jokainen, joka kuulee nämä minun sanani ja tekee niiden mukaan, verrattava ymmärtäväiseen mieheen, joka huoneensa kalliolle rakensi. Ja rankkasade lankesi, ja virrat tulvivat, ja tuulet puhalsivat ja syöksyivät sitä huonetta vastaan, mutta se ei sortunut, sillä se oli kalliolle perustettu. Ja jokainen, joka kuulee nämä minun sanani eikä tee niiden mukaan, on verrattava tyhmään mieheen, joka huoneensa hiekalle rakensi. Ja rankkasade lankesi, ja virrat tulvivat, ja tuulet puhalsivat ja syöksähtivät sitä huonetta vastaan, ja se sortui, ja sen sortuminen oli suuri" (Matt. 7:24-27).

  • Profeetta Elisa ja Elisan profeettakoulun oppilaat (2. Kun. 6:1-7).

Elisa antaa meille elämänsä ja valintojensa kautta nöyryyden esimerkin, miten päästä vaelluksessa siihen, että Herra saa kasvaa ja me saamme vähetä. Elisan oppilaat olivat yksimielisiä, oma-aloitteisia ja toimellisia. Yksimielisyys ja toimellisuus on rakentavaa. He innoittuneina ja yksimielisinä halusivat tehdä rakennustyötä Jumalan valtakunnan hyväksi, päinvastoin kuin kansa profeetta Haggain aikana (Haggai 1), jolloin juostiin vain oman huoneen asioiden hyväksi. Niinkuin kirveen terä, joka kirposi profeetanoppilaalta veteen, saatiin takaisin veteen heitetyn puun kautta, myös sinun ja minun uskonelämän terän voi saada takaisin, Jumalan antaman puun, ristinpuun, avulla. Kiitos siitä Jumalalle!

Leirillä oli jatkuvasti mahdollisuus henkilökohtaiseen esirukoukseen.

Aarrearkku

Leirillä oli myös lapsia, joten heille oli järjestetty omaa toimintaa; pyhäkoulu, laululeikkejä, mietittiin yhdessä esimerkkien avulla avun antamista lähimmäiselle. Aarrekin avattiin, kun saatiin siihen 3 avainta.

Leirillä myös mm. pelattiin jalkapalloa ja polttopalloa, ja vietettiin aikaa yhdessä, paistettiin makkaraa ja saunottiin.

Lasten jalkapallomaali

Ruoka oli maittavaa, kiitos emännille! Kiitos ennen kaikkea Herralle, joka auttoi kaikessa.

Siunausta ja hyvää syksyn jatkoa! Seuraava leiri Rovaniemellä on helmikuussa. Tervetuloa sinne!

Palvelemme kuunnellen

 Lue lisää täältä.

Poimintoja sivuiltamme

"Ja sieltä kulkiessaan ohi Jeesus näki miehen, jonka nimi oli Matteus, istumassa tulliasemalla ja sanoi hänelle: 'Seuraa minua'. Niin tämä nousi ja seurasi häntä." (Matt. 9:9).

Matteus nousi, jätti kaiken ja lähti seuraamaan Jeesusta. Tapahtuma kertoo meille siitä, kuinka suuri Jumalan voima voi ihmisen elämässä olla. Matteuksen täytyi siinä hetkessä tuntea tuo voima, koska hän tahtoi vastata kutsuun. Kyse ei ollut hetken mielijohteesta, vaan pysyvästä elämänmuutoksesta: Matteus lähti seuraamaan Jeesusta ja eli Jeesuksen yhteydessä kolme vuotta. Eikä Jeesuksen seuraaminen loppunut vielä siihenkään, vaan hän mm. kirjoitti yhden evankeliumeista ja vie siten edelleen osaltaan evankeliumin sanomaa eteenpäin tänäkin päivänä.

Matteuksen elämä on herättävä esimerkki meille tänä päivänä. Jeesus kutsuu tänäkin päivänä ihmistä pelastukseen. Joka vastaa Hänelle: Jeesus tahdon tulla sinun omaksesi, auta minua tekemään parannus ja seuraamaan sinua, hän saa kokea elämässään saman kuin Matteus. Jeesus muuttaa elämän. Elämä ajassa Jeesuksen yhteydessä on hyvää elämää, jonka saa elää rauha sydämessä ja kun elämä täällä päättyy, täyttyy lupaus iankaikkisesta elämästä.

Lue kirjoitus "Leirimuistelot syyskuussa 2012 Tampereella" kokonaisuudessaan täältä.